INDIKÁCIE

“Nemusíme sa vracať späť, aby sme našli stratenú múdrosť, ani sa rútiť vpred, aby sme našli lepšiu budúcnosť. Stačí, ak nájdeme svoj vlastný stred rovnováhy a harmónie v prítomnom okamihu.”

Z  tejto indiánskej múdrosti kmeňa Hopi je jasné, že svoje zdravie nosíme v sebe. Na prevenciu pred chorobami vznikli počas vývoja ľudstva rôzne techniky, ktoré pomáhali človeku hľadať svoju vnútornú rovnováhu.

Jednou z nich je aj masáž. Jej efekt je viditeľný nielen na tele ale poskytuje aj psychickú relaxáciu a doslova očistu duše od každodenného stresu a množstva povinností rýchleho štýlu života. Efekt masáže je podmienený nielen typmi hmatov, ale taktiež ich postupnosťou, rýchlosťou a hĺbkou. Masírovanie zvyšuje cirkuláciu krvi a  lymfy, čím podporuje krvný obeh a odstraňovanie toxických látok. Práve priamy mechanický efekt rytmického stláčania a kombinácií hmatov dramaticky rozprúdi krv v unavených a oslabených tkanivách. Teplo, ktoré vzniká trením rozširuje kapiláry a ešte viac zvýrazní prekrvenie tkanív. K ďalšiemu zvýšeniu prekrvenia dochádza reflexne dráždením receptorov dostredivých nervov. Práve pri masáži dochádza aj k vzdialenému vyplavovaniu lokálnych hormónov, ako napríklad endorfínov, pričom tieto pôsobia analgeticky a upokojujúco. Lokálnou zmenou svalového napätia dochádza k povoleniu svalov, uvoľňujú sa stuhnuté kĺby a utišuje sa bolesť. Dochádza tak k celkovému pocitu uvoľnenia a dobrej pohody.

Nervová sústava - pozostáva z mozgu, miechy a množstva odstredivých a dostredivých vlákien po celom tele. Po celom tele sa nachádzajú milióny nervových zakončení, ktoré ovplyvňujú telesné funkcie ako aj mentálny stav. Hĺbkou použitých masážnych pohybov sa nervové zakončenia môžu stimulovať alebo utlmovať, v závislosti od požadovaného efektu.

Koža - masáž spôsobuje odstránenie odumretých kožných buniek na povrchu, čím sa posilňuje koža a zlepšuje sa jej regenerácia. Zrýchlenie krvného obehu v koži udržiava kolagénové vlákna a tým zachováva elasticitu a silu kože. Reflexne stimuluje mazové a potné žľazy, ktoré spolu s použitými emulziami zlepšujú kvalitatívne vlastnosti kože, udržiavajú ju hebkú a jemnú.

Svaly -  zvýšeným prekrvením svalov pri masáži dochádza k odplavovaniu odpadových látok. Mechanické hnetenie svalov povoľuje kontrahované vlákna a zlepšuje svalový tonus. Pravidelnou masážou sa hoja zhmoždené svaly a výrony, odstraňujú sa kŕče spôsobené metabolitmi, obnovuje sa pohyblivosť svalov. Reflexne pôsobí masáž na povolenie neustále kontrahovaných a unavených svalov najmä v oblasti krku, lopatiek a krížov. Masáž pred cvičením pomôže uvoľniť a rozcvičiť svaly, po cvičení upokojí boľavé kĺby.

Krvný obeh a lymfatický systém - masáž rozširuje kapiláry a tým posilňuje lokálny krvný obeh. Práve zlepšeným lokálnym krvným obehom sa k bunkám dostane dostatočné množstvo kyslíka a ďalších látok, ktoré potrebujú bunky pre život . Odchádzajúca krv potom odvedie množstvo splodín metabolizmu. Lymfatická sústava zbiera z medzibunkových priestorov odpadové látky, toxíny, vírusy a baktérie, ktoré nie je možné odviesť krvným obehom. Tieto sa cestou filtrujú v lymfatických uzlinách, kde sa pri kontakte baktérií a vírusov s lymfocytmi aktivuje imunitný systém. Na rozdiel od krvného obehu, ktorý je poháňaný srdcom, lymfatický žiadnu dedikovanú pumpu nemá. Je odkázaný na činnosť svalov, ktoré striedavo sťahujú jednotlivé úseky lymfatických ciev, čím spôsobujú tok lymfy. Masáž je dôležitým prostriedkom urýchlenia toku lymfy, pretože povzbudzuje efektívnejšie filtrovanie a vylučovanie odpadu po celom tele.

Trávenie - masáž mobilizuje tráviacu sústavu, zlepšuje asimiláciu a vylučovanie, pomáha pri nadúvaní a zápche. Zažívacie ťažkosti sú spôsobené sympatikovým systémom autonómneho nervového systému, ktorý je aktivovaný stresovými situáciami. Telo je stavané na krátke obdobia stresu, kedy dochádza k aktivovaniu útočných a obranných systémov tela, na úkor tých „na boj nepotrebných„ . Dochádza teda k presunu krvi zo žalúdka a čriev do svalov a mozgu. Práve kontinuálny stres dnešného životného štýlu spolu s negatívnymi potravinovými návykmi predstavujú pre žalúdok a črevnú sústavu veľký problém. Redukciou stresu a napätia, ku ktorej dochádza pri masáži, sa obnovuje správna činnosť tráviacich orgánov.
FOTOGALÉRIA
masaze Presov
copyright © miestopohody.sk   |   Tvorba web  stránok
Tvorba web  stránok bratislava
DSC_0057
DSC_0062
DSC_0070
>> viac
ÚVOD | INDIKÁCIE a KONTRAINDIKÁCIE | ÚČINKY MASÁŽE | CENNÍK | FOTOGALÉRIA | CERTIFIKÁTY | KONTAKT
TECHIKY KTORÉ PRI MASÁŽI POUŽIVAM:
» Klasická masáž
» Športová masáž
» Mäkké techniky
» Reflexná masáž chodidla
» Dornova metóda
» Breussova masáž
» Manuálna lymfodrenáž
» Japonská masáž shiatsu
» Myofasiálna a štrukturálna integrácia
» Chiropraxia-manipulačná technika
» Ruské kombinované techniky
» Tejping
mob. 0948 350 235
Otvorené na objednávku, aj večer a cez víkend.
Šebastovská 2, 08001 Prešov